Park miejski im. Adama Mickiewicza

Od placu Pokoju ulicą 6 Marca dochodzimy do parku miejskiego im. Adama Mickiewicza. Został założony w 1896 roku. Przy wejściu obszerny placyk, na nim pomnik Wdzięczności, poświęcony żołnierzom Armii Radzieckiej, poległym w czasie wyzwalania ziemi sanockiej. W parku aleje otoczone wieloma gatunkami I rzadkich okazów drzew i kwiatów.

Transport Grecja
http://www.transportgrecja.pl/
Profesjonalny spedytor z wieloletnim doświadczeniem.
Transport ciężarowy pomiędzy Polską a Grecją.

Rosną tu m.in. miłorząb, orzech turecki, orzech wodny, sumak, sosna amerykańska. Na szczycie Góry Parkowej młodzież sanockiego gimnazjum usypała w 1898 roku kopiec i umieściła głaz na pamiątkę setnej rocznicy urodzin wielkiego wieszcza. Przy kopcu wieża przekaźnika telewizyjnego, zbudowanego w czynie społecznym w 1972 roku. Na północnym stoku góry źródełko, przy nim zaś spiżowa tablica, ufundowana przez Towarzystwo Upiększania Miasta Sanoka z okazji setnej rocznicy urodzin Fryderyka Szopena. Na tablicy napis i popiersie kompozytora dłuta rzeźbiarki M. Gersonowej. U stóp wzgórza od strony południowej pomnik Tadeusza Kościuszki. odsłonięty w 1962 roku.

W pobliżu głównego wejścia do parku, przy ul. Mickiewicza uwagę zwraca okazały budynek gimnazjum (obecnie li Liceum’ Ogólnokształcące). We frontonie tablica, wmurowana z okazji 410 rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika, ufundowała w 1953 roku przez młodzież szkół sanockich. Nad nią tablica na cześć twórców Komisji Edukacji Narodowej, umieszczona w ścianie budynku w 1923 roku, w 150 rocznicę śmierci ks. Stanisława Konarskiego. Po drugiej stronie ulicy zabytkowa secesyjna kamienica. W okresie walk z bandami UPA mieściło się w niej dowództwo 8 Dywizji Piechoty. W budynku tym spędził noc z 27 na 28 marca 1947 roku generał Karol Świerczewski, udając się na inspekcję walczących w Bieszczadach oddziałów Wojska Polskiego. Była to ostatnia noc w życiu generała. 28 marca zginął w zasadzce pod Jabłonkami.

Powiązane wpisy